Juan Manuel Santos, prezident Kolumbie má odkaz svetu

Pred pár mesiacmi sa podarilo niečo čo sa zdalo len ako nedosiahnuteľný sen. Kolumbijská vláda podpísala s rebelmi FRAC dohodu o ukončení vojny. Dohoda ktorá má zaručiť to, že už sa v Kolumbii nebude bojovať. Prezident Kolumbie Juan Manuel Santos dostal za dosiahnutie tohoto pokroku Nobelovu cenu za mier.

 

 

Ako väčšina ľudí vie Kolumbia je najväčší producent kokaínu na svete, vyprodukuje viac ako Peru a Bolívia dokopy. Na svedomí to ma politické hnutie FARC, založené počas studenej vojny na Marxisticko-Leninskej ideológii. Toto hnutie bola politická strana ktorej nebolo dovolené kandidovať do parlamentu a tak sa utiahla k partizánskej vojne. Obchodovaním z drogami začali zarábať na to aby mohli zvrhnúť pro kapitalisticky orientovanú vládu a nastoliť komunistický režim. To sa im však za dlhé desaťročia nepodarilo a tak vyjednali s vládou súčastného kolumbijského prezidenta prímerie.

Pre program BBC HARDTALK prezident Kolumbie poskytol interview z ktorého som preložil tento úrivok:

Prepis:
Novinár: Vy ste zlyhali v potlačení obchodu s drogami.
J.M. Santos: Svet zlyhal vo vojne s drogami a to hovoríme posledných 5 rokov. Vojna proti drogám, vyhlásená svetom, Britániou, Spojenými štátmi, Európou a spojenými národmi pred štyridsiatimi rokmi nebola vyhraná.
Novinár: Ako nositeľ Nobelovej ceny za mier, aký je váš odkaz svetu?
J.M. Santos: Musíme zmeniť postoj k vojne proti drogám pretože spôsobila viac obetí ako všetky ostatné vojny dohromady.
A Kolumbia je krajina ktorá zaplatila najvyššiu cenu a najviac toho obetovala v tejto vojne s drogami.

Prezident Santos mal aj reč pri odovzdávacej ceremónii kde popisuje ako sa k dohode s rebelmi FRAC dospelo. Takisto doniesol malú skupinku obetí vojny s narkotrafikantmi a povedal, že sú to oni ktorí ho podporujú v sporných bodoch tejto dohody. Veľkému množstvu Kolumbijčanov sa nepáči, že títo vojnoví zločinci nebudú potrestaní. Budú dokonca môcť ísť do volieb ako legálna strana a môžu ísť do parlamentu. Santos to vidí ako jedinú nádej. Samotní postihnutí vojnou ale dokázali odpustiť to všetko čo sa udialo aby sa konflikt čím skôr skončil.

Z jeho vystúpenia pri príležitosti odovzdania Nobelovej ceny som preložil tento úryvok:

A nemôžem si nechať ujsť príležitosť zopakovať dnes výzvu ktorú som spravil na vrcholnom stretnutí štátov amerického kontinentu v Kartagéne roku 2012 ktorá viedla až k tohoročnému zvláštnemu zasadaniu OSN. Mám na mysli urgentnú potrebu zmeniť spôsob vojny proti drogám, vojny ktorá si vyžiadala najviac obetí a mŕtvych práve v Kolumbii. Máme morálnu autoritu potvrdenie faktu, že po dekádach boja s narkotrafikantmi svet nedokázal kontrolovať túto pliagu ktorá živí násilie a korupciu po celom svete. Dohoda s FARC zahŕňa povinnosť skončiť s obchodom s drogami a dokonca aj pomôcť ho potlačiť. Obchod s drogami je globálny problém a vyžaduje si globálne riešenie ktoré vychádza z nezatajitelného faktu: Vojna proti drogám sa nevyhrala a ani sa nevyhráva.

Nemá význam dať do väzenia nejakého roľníka za to že zasadil marihuanu keď napríklad dnes je legálne ju pestovať a konzumovať v ôsmich štátoch USA. Forma akou sa vedie vojna proti drogám spôsobuje minimálne tak isto ak nie viac škody ako všetky ostatné vojny vedené v súčastnosti dohromady.

Je na čase zmeniť našu stratégiu!

 

Prezident Santos nieje jediný ktorý požaduje zmenu vedenia vojny proti drogám. V apríli na zhromaždení OSN podpísalo výzvu vyše 1000 svetových lídrov. Bude na to svet reagovať? Bude na to reagovať Slovenská a Česká vláda? Držme palce nech sa celý proces podarí a to čo v najskoršom čase!

Nobelova cena za mier ide do Kolumbie za ukončenie najdlhšieho ozbrojeného konfliktu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Zaujíma Vás Ayahuasca?
Pridajte sa do skupiny na FB: