Lysohlávky v celosvetovom prieskume vyšli ako najmenej škodlivé

Ľudia ktorí konzumovali lysohlávky (holohlavec) najmenej potrebovali zdravotnícky zásah v porovnaní s MDMA (extáza), LSD  a kokaínom, kým najriskantnejšia sa ukázala syntetická marihuana a metamfetamín.

lysohlávky
Lysohlávka

Podľa práve zverejnených výsledkov prieskumu vykonaného v roku 2017, približne 12,000 zo 115,000 respondentov uviedlo, že požilo lysohlávky. Iba 0.2% uviedlo (13 mužov a 4 ženy), že potrebovali urgentnú pomoc lekárov, čo je päť krát menej ako pri MDMA(extáza), LSD alebo kokaíne.

“Magické huby sú jedny z najbezpečnejších drog na svete.” povedal Dr. Adam Winstock, psychiater zameraný na závislosti a zakladateľ Global Drug Survey. Najväčšie s nimi spájané nebezpečenstvo je zbieranie a požívanie nesprávnych húb.

lysohlávky a ostatné látky-tabuľka
Tabuľka zobrazujúce percentá užívateľov čo vyhľadali lekársku pomoc. Fotka: Global Drug Survey 2017

Lysohlávky nie su úplne neškodné!

„Lysohlávky niesu úplne neškodné“ hovorí Dr. Winstock. „V kombinácii s alkoholom a pri riskantnom umiestnení (setting) sa riziko veľmi zvyšuje. Najčastejšie sú úrazy, panika, zmätok, dezorientácia a strach zo zbláznenia sa.“

Tento prieskum takisto ukazuje, že používatelia látok ako sú Lysohlávky a LSD sú veľmi obozretný pri ich používaní a dbajú na bezpečné podmienky podávania.

Jeden z troch používateľov lysohlávok a LSD ich berú vo veľmi malých dávkach tvz. microdosing.

Na opačnej strane škodlivosti sa nachádza syntetický cannabis ktorý sa predáva ako „Spice“ alebo „Black Mamba“. Pod týmito názvami sa predávajú stovky zlúčenín ktoré napodobňujú THC – aktívnu látku marihuany. Tieto syntetické látky sú často veľmi silné a lacné čo viedlo k zaplaveniu trhu v USA a Europe. Vo Spojenom Kráľovstve Veľkej Británie sú veľmi populárne medzi väzňami kde mali „devastujúci účinok“, viedli k smrti, zraneniam, vážnych ochoreniam a prípadmi sebapoškodzovania medzi väzňami.

Dr. Windstock takisto zdôraznil, že medický zásah pri každej droge môže znamenať niečo iné. Pri droge ako Heroín môže byť včasný príchod na záchranku otázkou života a smrti. Lysohlávkach a LSD niesu toxické takže stačí možno ošetriť nejaké malé rany a počkať pár hodín kým psychotropny efekt pominie.

Smrtelná dávka lysohlávok alebo LSD nieje známa. Dr. Adam Windstock

Lysohlávky patria inam?

Dr. Winstock podotýka na to, že zistenia tohoto prieskumu poukazujú na potrebu drogovej reformy a prehodnotenie momentálneho umiestnenia psychedelík v zákone ako najnebezpečnejšie látky ktoré treba prísne kontrolovať.

Na záver hovorí: „Ľudia nezvyknú brať psychedeliká príliš veľa a príliš často, nestávajú sa na nich závislými, neničia vnútorné orgány a niektorí uvádzajú hlboký pozitívny dopad. Ale musíte vedieť ako ich správe používať. “

Ayahuasca

Ayahuasky sa prieskum dotkol len na okraji a to v kategórii zlých/ťažkých zážitkov. Uvádza sa, že 12,4% tých čo aspoň raz mali Ayahuasku priznali, že mali buď zlý alebo ťažký zážitok.

lysohlávky-ayahuasca tabulka

 

Video v angličtine o výsledkoch celej štúdie:

 

Zdroj:

Lysohlávky alebo „Magické huby“ sú najbezpečnejšie drogy na svete

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Zaujíma Vás Ayahuasca?
Pridajte sa do skupiny na FB: