Ayahuasca, liečba rakoviny a ostatných ochorení

Veľa ľudí ktorí nevidia možnosť vyzdravieť sa konvenčnými metódami hľadajú riešenia vo svete alternatívnej medicíny a často prídu k informácii, že Ayahuasca lieči to a ono.  Ako to teda je? Je možná liečba rakoviny s Ayahuasca?

 

Krátka odpoveď: Priamo – NIE. Nepriamo – v niektorých prípadoch.

Prečo nie? Lebo Ayahuasca nie je ako napríklad antibiotika, nejde a nezabíja určité bunky. Ayahuasca je len informácia. Druhotný efekt má ten, že vám vyčistí črevá, čo tiež samo o sebe len môže prispieť k vyliečeniu ale nebol by to hlavný dôvod.

Predtým ako odpoviem ako a kedy môže Ayahuasca nepriamo vyliečiť rakovinu najprv si povedzme niečo o rakovine. Ja nie som doktor a už vôbec nie onkológ. Avšak strávil som veľa času študovaním témy príčiny vzniku choroby alebo chorobných stavov.

Aká je príčina vzniku rakoviny?

 Oficiálna veda ponúka tri príčiny vzniku rakoviny.

 1. Vplyv karcinogénov (chemické látky, rádioaktivita)
 2. Genetická predispozícia
 3. Telo proste robí chybu, zlyhávajú prirodzené mechanizmy ochrany proti rakovine

Ak sa jedná o prvú príčinu, tam veľa Ayahuasca nepomôže. Ak niekto pracoval 30 rokov vo fabrike na azbest a žije v dome kde bol použitý azbest a k tomu veľa fajčí, ťažko mu niečo pomôže od rakoviny pľúc.

Druhá príčina je tiež zaujímavá. Za rakovinu proste môžu „zlé“ gény. Môj prvý problém s celou teóriou ľudského genomu je ten, že génov máme príliš málo na to aby postavili a sfunkčnili ľudské telo. Kapacita ľudského génu, ak by sme sa na to pozerali ako na počítačový pevný disk,  ma príliš málo miesta na to aby sa dal čo by len ľudský mozog postaviť. Pritom ešte vedci vravia, že veľká časť DNA je takzvaná „odpadová DNA“ čo nemá žiadnu funkciu. Podľa môjho názoru musí byť za DNA niečo viac. Na to aby sme my ľudia mohli existovať v tejto forme akej sme. Takže nemôže to byť len „zlé“ DNA.

Druhý dôvod prečo si to myslím že toto vedecké vysvetlenie vzniku rakoviny je minimálne sporné je to, že málo sa hovorí o Epigenetike. Epigenetika je vplyv prostredia na aktiváciu génov. Prostredie okolo bunky môže aktivovať alebo utlmiť tvorenia enzýmov z daných DNA informácii. Nebudem to tu do detailov rozoberať, pozrite si prácu doktora Bruce H. Lipton, v češtine vyšla jeho kniha Biologie víry. Pre anglicky hovoriacich odporúčam video Biology of Belief. Pre tých čo trpia rakovinou je veľmi dôležité vedieť to, že vlastniť gén ktorý je označovaný za rakovinotvorný neznamená, že ten gén bude prejavený.

zobrazenie DNA - liečba rakoviny s Ayahuasca
DNA

 

Tretia príčina nám principiálne povie, že veda nevie prečo presne v týchto prípadoch vzniká rakovina. A keďže nevie prečo vzniká, liečba rakoviny sa obmedzuje na chemoterapiu a chirurgický zákrok. Rakovina je videná ako zlo s ktorým treba bojovať. Vojnu proti rakovine vyhlásil v roku 1971 vtedajší prezident USA Richard Nixon. Píše sa rok 2017, po minutí  niekoľko miliárd dolárov a 46 rokov výskumu sme sa ďaleko nepohli. Tým nechcem tvrdiť, že tento prístup je úplne nesprávny. Podľa výsledkov ako liečba rakoviny je úspešná je tento prístup minimálne nekompletný. Takisto treba podotknúť, že skoro všetky peniaze vložené do vojny s rakovinou sú vložené na liečbu už existujúceho stavu s nádorom. Veľmi málo ide na hľadanie príčiny a predchádzaniu rakoviny.

Neviem ako na Slovensku alebo v Čechách, ale tu v Anglicku kde ja žijem, nikdy neuvidíte u doktora plagát: „Jedzte menej červeného mäsa, máte oveľa väčšia šance vyhnúť sa rakovine“ ale skôr „Máte nad 40 a obávate sa rakoviny? Prídete na scan…“

 

Richard Nixon zahájil v roku 1971 vojnu proti rakovine - liečba rakoviny s Ayahuasca
Richard Nixon zahájil v roku 1971 vojnu proti rakovine

 

Iný pohľad na rakovinu

Za prvé by povedal, že rakovina je zložitá vec a že neexistuje jedna jediná príčina rakoviny. Väčšina je nejaká súhra viacerých faktorov. Ponúkam vám zoznam možných príčin rakoviny s ktorými som sa stretol

 1. Rádiové vlny
  (že vraj existuje 2000 vedeckých štúdii odkazujúcich nepriaznivý vplyv elektromagnetických vĺn na ľudský organizmus)
  V češtine video: Plný signál – nebezpečí mobilních telefonů a elektromagnetického záření
  Pre anglicky hovoriacich videá: Neurochirurg Dr. Charlie Teo a profesor Olle Johansson
 2. Nedostatok správnych živín a vitamínov
  Dr. Matthias Rath: Rakovina – Koniec jednej choroby ľudstva (SK titulky)
 3. Psychosomatická – myseľ vytvára rakovinu ako odozvu na životné podmienky človeka, na to čo sa deje okolo neho a ako to vníma

O prvých dvoch prípadoch veľa neviem takže o nich ani nebudem písať, pozrime sa na na tretí faktor ktorí môže spôsobiť rakovinu.

 

Vlastná myseľ spôsobuje rakovinu?

Podľa tejto teórie áno. Ak by to bola pravda, tak sa na prvý pohľad zdá, že myseľ robí sabotáž v tele ale nieje to tak. Prečo by potom myseľ išla proti telu? Treba najprv spomenúť, že hovoríme o podvedomí, čiže časti našej mysle ktorú priamo neovládame. Ona zabezpečuje funkcie ako trávenie. My niečo zjeme, podvedomie vie čo s tým a my sa o to nemusíme starať.

Ďalšiu funkciu ktorú ma je udržať homeostázu. Wikipedia definuje homeostázu ako: „stav, pri ktorom vnútorné prostredie živého organizmu zostáva v určitých limitoch, ktoré umožňujú jeho normálne fungovanie„. Jeden z príkladov je teplota tela. Ak vám je len troška zima, myseľ vydá pokyn na to aby sa tvorilo viac tepla v tele. Keď je vám ale veľká zima a tvorba tepla nie je dostatočne účinná, začnú sa zužovať cievy aby cez nich pretekalo menej krvi. Tým pádom ostane viac tepla v tele, kde sú najdôležitejšie orgány.  Toto je príklad fungovanie na biologickej úrovni, ale homeostáza funguje aj na psychickej úrovni. Má za úlohu udržať človeka v určitých psychologickych medziach.

Človek sa môže dostať k psychosomatickej forme rakoviny vystavením dvom základným typom šoku alebo s emocionálnym konfliktom. Prvý je relatívne nadpriemerný a konštantný stres. Niečo vo vašom živote vám stále spôsobuje stres. Druhý typ stresu je šok z prudkej, náhlej a neočakávanej udalosti ktorá sa stane len raz za dlhú dobu. Príklad prudkého šoku, ako trebárs náhla a násilná smrť dieťaťa ktorá sa môže odzrkadliť v rakovine vaječníkov u matky alebo semenníkov u otca. Príklad príklad dlhodobého nadpriemerného stresu môže byť dusná domáca atmosféra, nedá sa dýchať-potrebujem na prežitie viac buniek na vstrebávanie kyslíku -> rakovina pľúc.

Emocionálny konflikt je keď myšlienky, pocity a činy niesu v kongruentné, t.j. v súlade jeden s druhým. Príklad môže byť starší chlap ktorý chce sexuálne žiť s manželkou, ale ona nemá záujem, má sekretárku po ktorej túži ale ona ho odmieta a končí v posteli so susedou, čo mu spôsobuje výčitky svedomia. Konflikt – ako chlap už neslúžim. Lebo muži sú biologicky programovaný na rozmnožovanie do vysokého veku… Nedá sa, nemôžem, nemal by som a výsledok – rakovina prostaty.

Samozrejme nie všetky emocionálne konflikty vedú k rakovine. Uviedol som prípady ktoré popisuje španielsky psychológ Enric Corbera ktorý sa venuje hlavne pacientom s onkologickými ochoreniami. Jeho metóda sa volá BioNeuroEmoción a zatiaľ jeho materiály sú dostupné iba v španielčine. To, že na tom niečo je ma uistilo osobné stretnutie so ženou v Kolumbii, ktorá sa uzdravila touto metódou z rakoviny prsníku. Ďalší indikátor je to, že na Kube dostal Dr. Corbera možnosť aplikovať túto metodológiu s vysoko presvedčivým výsledkom. Na Kube momentálne používajú BioNeuroEmoción spolu s oficiálnou medicínou v bežnej lekárskej praxi. Na margo toho, že prečo Kuba: Kuba nemá politickú loby privátnych firiem. Takisto je to veľmi chudobná krajina, takže hocičo čo reálne prinesie úsporu je veľmi vítané.

Pri popise psychosomatickej nemoci  je nutné spomenúť jednu veľmi dôležitú vec. A to je to, že sa menia roly a vzťahy v procese liečenia. Oficiálna medicína to má tak, že doktor lieči pacienta a pacient za svoju chorobu nemôže, čiže je obeť. Z pohľadu psychosomatiky doktor je len sprievodca, ktorý pomôže pochopiť človeku čo sa deje v jeho/jej živote a nie je v súlade. Takisto mu pomôže porozumieť to, že ona/on je za daný stav zodpovedná/ý a tak sam/sama môže daný stav zmeniť. Môže pomôcť odstrániť niektoré nezahojené emocionálne rany ale zbytok je na pacientovi. Pacient musí konať, len vedieť nič nespraví.

U nás asi najznámejšími zástancami psychosomatiky su českí doktori, Dr. Ján Hnízdil a Dr. Jarmila Klímová. Oni však o tom len hovoria ale nikde som sa nestretol s videom ako takýto proces sa odohráva, čo je veľká škoda.

Ako prebieha liečba rakoviny s Ayahuasca?

V prvom rade musím podotknúť, že aby liečba rakoviny s Ayahuasca možná, musí ísť o psychosomatický typ rakoviny. Za druhé, ako som už spomínal, nieje to Ayahuasca čo priamo lieči. Je to „výlet“ do svojej duše, spoznanie samého seba a zistenie čo „zlé“ sa udialo v jeho/jej živote. Ayahuasca pomôže vyliečiť staré nezahojené rany ako napríklad psychologické traumy. Takéto nevyliečené traumy môžu spôsobovať neustály nízky a negatívny emocionálny stav, čo má za následok chorobu alebo nežiadúci typ chovania.  Veľmi dôležitou časťou procesu liečby  rakoviny s Ayahuasca je integrácia zážitku. Je to proces po ukončení psychotropneho stavu, kde terapeut pomôže pochopiť význam zážitku. Psychiater Josep Ma. Fábregas ktorý študoval 30 rokov Ayahuasku v Južnej Amerike hovorí, že Ayahuasca je len informácia, liečenie nastáva na ďalšie ráno pri integrácii (video po španielsky: Josep Ma. Fábregas UOC – Universitat Oberta de Catalunya). Integrácia je súčasť niektorých ceremónii, hlavne v Európe.

 

Skúsiť-neskúsiť liečbu rakoviny s Ayahuasca?

Liečba rakoviny s Ayahuasca samozrejme nieje garantovaná ale sú prípady kedy výrazne pomohla. Ja som sa snažil získať v diskusnej skupine so 70.000+ členmi nejakú priamu skúsenosť ale dostalo sa mi len dvoch svedectiev. Bolo napríklad potvrdené vyliečenie rakoviny prostaty ale nebola to len Ayahuasca ale aj striktná diéta a iné rastliny.

V niektorých dokumentárnych filmoch o Ayahuasca je spomenuté liečenie rakoviny s Ayahuasca ale sú to len ojedinelé prípady.

Len jedna vedecká štúdia zatiaľ potvrdzuje vyliečenie 9 prípadov rakoviny. Spravil ju brazílsky doktor Eduardo E. Schenberg v angličtine si ju môžte prečítať tu: Ayahuasca and cancer treatment a prednáška o jeho výskume tu: AYA2014 – Eduardo Ekman Schenberg. Physiological Effects of Ayahuasca on the Human Brain

Ak by to čítal niekto kto má rakovinu a rozmýšľal s touto formou liečby mal by zvážiť niekoľko faktorov.

Prvý: svoj fyzický stav. Zobratie Ayahuasky samo o sebe môže byť veľmi fyzicky náročné, teba mať silu a zdravé srdce. Niektoré centra robia až 12 podávaní Ayahuasky za 12 nocí. Z vlastnej skúsenosti vám poviem, že 3 sú veľmi vyčerpávajúce, 12 si ani nedokážem predstaviť!

Druhý: možnosti cestovania. Keďže Ayahuasku nemožno zobrať na Slovensku, najbližšie  miesto je vo Viedni asi každé 2-3 mesiace. Možno ale by bolo zapotreby ísť do Južnej Ameriky aspoň na 2 týždne.

Tretí: Financie: Položte si otázku, či to stojí za risk alebo tieto peniaze by sa dali použiť niekde inde.

 

Iné cesty liečenia rakoviny

Liečba rakoviny s Ayahuasca je len jedna z možností. Osobne si myslím, že človek by mal ísť za tým čo v ňom rezonuje. Ak by som mal odporúčať jednu neinvazívnu techniku tak to je karanténa. Dr. Corbera ju odporúča onkologickým pacientom. Pacient sa má úplne odlúčiť od svojho života na 40 dní. Volá to „symbolická smrť“. Ak niekto je v konečnom štádiu rakoviny a onkológovia mu nedávajú veľa času na život, povie im: „Pozri, ostáva ti krátka chvíľa, zomrieš aj tak. Prečo nezomrieť hneď?“ Samozrejme, človek nemusí čakať až kým dôjde do takého štádia. Stačí odísť k jednej osobe ku ktorej máte najbližšie a prerušiť všetku komunikáciu so svojím okolím.

 

Záver

Dúfam, že tento článok čítate zo zvedavosti a že žiadne liečenie nepotrebujete. Ak vás niečo zaujalo tak určite si tie informácie dobre overte. Ak máte nejakú osobnú skúsenosť a chcete sa s ňou podeliť napíšte ju do komentáru alebo cez našu kontaktnú stránku.

Je možná liečba rakoviny s Ayahuasca?
Tagy:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Zaujíma Vás Ayahuasca?
Pridajte sa do skupiny na FB: