Ayahuasca na Slovensku a v Čechách?

Ešte si počkáme ale…

Ayahuasca na Slovensku a v Čechách má minimálne sporný legálny status. Objavujú sa podávania Ayahuasky u nás čo raz častejšie ale stále to nieje oficiálne. Ale poďme po poriadku…

Chodia nám  dosť často otázky ohľadom stretnutia s Ayahuaskou tak píšem tento blog aby som naraz odpovedal viacerým.

 

Aktuálne:
Taita Juan Pinta bude robiť ceremónie na Slovensku, Júl 2019

RITUÁL A POSVÁTNÁ MEDICÍNÁ S MAYSKOU ŠAMANKOU AJQ’IIJ NAN SHUNI GIRON, 3.8.-4.8. 2019

 

S čím začať?

V prvom rade musím upozorniť, že ako všetko má to svoje riziká s ktorými je treba počítať. Ale riziko je všade takže hlavne je dbať na to, aby bolo čo najmenšie. Naše základné odporúčanie:

  • ísť len k skúsenému šamanovi alebo podávačovi – Ayahuaskerovi
  • byť mentálne pripravený na tzv „zlý let“ (po anglicky „bad trip“)
  • dodržať všetky odporúčania dané šamanom alebo podávačom
  • mať dobrú zdravotnú poistku (pri ceste do zahraničia)
  • zobrať si Ayahuasku v krajine kde nieje nelegálna.
  • nemať žiadne očakávania!!!! Niekedy keď sa Ayahuaske „nechce“, nezažijete nič

 

Čo to obnáša  mať „zlý let“ ?

Zlý let je termín používaný pri popise skúsenosti v ktorej osoba pod vplyvom halucinogénu má vidiny ktoré jej spôsobujú negatívne emócie ako strach, hrôza, panika, úzkosť alebo horor. Stáva sa to niekedy, nie často ale stáva sa. Jedno z odporúčaní je sa tej vízii postaviť sa jej a pozrieť sa na ňu z veľkej blízkosti. Zvykne sa stratiť a príde väčšinou veľký pokoj a iná, krásna vizualizácia. Dobrí šamani vedia takúto udalosť privolať alebo to môže byť časť procesu liečenia. Dobrý príklad zlého letu popisuje Graham Hancock vo videu ktoré bolo cenzurované správcami organizácie TED, kde popisuje jeho stretnutie s matkou Ayahuasca a víziou pekla… (video má české titulky). Nepočuli sme o tom, že takýto momentálny stav by nejak negatívne ovplyvnil normálny stav človeka po tom ako sa pominie účinkovanie halucinogénnu.

 

2. Kde ísť?

Najautentickejší zážitok bude mať jedine v Amazonskej džungle so skúseným šamanom.  Takže musíte vycestovať.

ayahuasca podavana ayahuascquero
Ayahuasca a Ayahuasquero, tradičný podávač ayahuasky v Amazonke.

Ayahuasca pochádza z Amazonky kde bola používaná minimálne 3000 rokov. Vo všetkých krajinách ktoré majú Amazonku je Ayahuasca legálna a bežne dostupná. Najviac je dostupná v Peru, v okolí mesta Iquitos. Tam musíte byť veľmi opatrní kam idete lebo je tam že vraj okrem skúsených šamanov ale aj takí čo sa na nich hrajú. Jedno odporúčanie na šamana Don Francisco Montes Shuña je od Taylor Marie, kanaďanky čo venuje šíreniu informácii o Ayahuaske.
My nemáme osobnú skúsenosť s týmto šamanom a preto odporúčame byť opatrný pri skúsenosti s ním.
Keď sa odhodláte na cestu do južnej Ameriky je dobré ničomu sa nezaväzovať cez internet, prísť na miesto, obzrieť si to tam, porozprávať sa s nimi a uvidíte ako na vás zapôsobia. Najlepšie je ísť na odporúčanie niekoho kto už tam bol.
Inak Peru a Iquitos veľmi neodporúčame. Podávanie Ayahuasky sa tam stalo rýchly biznis. Takisto skoro všetka Ayahuasca v okolí Iquitos už bola vyťatá takže ma to aj negatívny ekologický dosah. Odporúčame ísť na miesta kde veľmi turisti nechodia a kde šaman je na túto funkciu pripravovaný od detstva.

 

Európa:

ayahuasca vo viedni
Ayahuasca podávaná vo Viedni

V Európe je skupina ktorá umožňuje túto skúsenosť bez toho aby ste museli cestovať do južnej Ameriky. Volá sa Ayahuasca Internacional, je to legálna a oficiálna firma ktorá sa zaoberá používaním Ayahuasky pri terapeutickej liečbe.
V krajinách kde ju podávajú, Ayahuasca nieje výslovne zakázaná, takže je legálna. Tu je zoznam aj s aktuálnymi dátumami:

Alebo sa priamo pozrite na ich stránku (po anglicky): https://www.innermastery.es/lp/germany-and-austria/

Táto skupina je zameraná na liečenie. Ich cieľom je liečiť ľudí ktorým moderná veda nevie pomôcť. Ayahuasca sa pije v noci a potom na ďalšie ráno sa pracuje na tom čo osoba prežívala v noci počas opojenia, čo vám vaše podvedomie s pomocou Ayahuasky chcelo povedať.

 

O ďalších podávačoch na území Slovenska a Čiech alebo jeho blízkom okolí nemáme informácie. Keď sa k nám dostanú určite ich publikujeme. Ak máte s niekym kto podáva na Slovensku, Čechách alebo v okolitých krajinách priamu skúsenosť a chcete sa s ňou podeliť, napíšte nám! Aspoň zopár slov cez tento formulár.

Chcem skúsiť Ayahuasku, kde a ako na to?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Zaujíma Vás Ayahuasca?
Pridajte sa do skupiny na FB: